Łaszczuk i Wspólnicy tworzy zespół ds. AI

18 grudnia 2023

Kancelaria Łaszczuk i Wspólnicy uruchomiła nową specjalizację, w ramach której zapewnia kompleksowe doradztwo prawne we wdrażaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Oferta kancelarii kierowana jest do dostawców, importerów, dystrybutorów takich narzędzi oraz przedsiębiorców zamierzających stosować AI.

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji są coraz częściej wykorzystywane w biznesie, co wiąże się z obowiązkiem ich oceny pod kątem zgodności z prawem oraz ryzyk z nimi związanych. Zespół ds. AI, który działa w kancelarii od listopada 2023 r., świadczy kompleksowe doradztwo prawne w zakresie wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, w tym przeprowadzania audytów, oceny systemów sztucznej inteligencji z perspektywy stopnia ryzyka ich wykorzystania w biznesie, opracowywania wymaganej prawem dokumentacji czy przygotowywania i negocjowania umów o dostawę oprogramowania opartego na AI.

Zakres zagadnień prawnych związanych ze stosowaniem sztucznej inteligencji jest szeroki, dlatego kancelaria stworzyła interdyscyplinarny zespół łączący specjalistów nie tylko z zakresu sztucznej inteligencji i prawa nowych technologii, ale również ochrony danych osobowych, własności intelektualnej, rozwiązywania sporów i prawa kontraktów. Dodatkowo, zespół ds. AI wspiera pozostałe działy kancelarii, m.in. w projektach związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w HR, sprzedaży bezpośredniej lub przy ocenie zgodności rozwiązań z prawem konkurencji.

Na czele zespołu ds. AI stoi radca prawny dr Krzysztof Riedl, partner kierujący również działaniami praktyki postępowań cywilnych i administracyjnych, specjalizujący się w prawie cywilnym, alternatywnych metodach rozwiązywania sporów oraz prawie nowych technologii i ochrony prywatności. W skład zespołu wchodzą również: adwokat  Agnieszka Zwierzyńska specjalizująca się w prawie nowych technologii, ochrony prywatności i prawie własności intelektualnej oraz radca prawny Michał Pietrzyk, specjalista prawa konsumenckiego i prawa własności intelektualnej, posiadający duże doświadczenie w obsłudze kontraktów informatycznych.

– Zakres wykorzystania narzędzi AI w biznesie będzie w najbliższych latach intensywnie rosnąć, dlatego jako kancelaria chcemy zapewnić naszym klientom kompleksową pomoc prawną we wdrożeniu takich rozwiązań. Równocześnie obszar sztucznej inteligencji wciąż się rozwija, a wraz z nim pojawiają się nowe regulacje krajowe i międzynarodowe. Przed nami duże wyzwanie w tym zakresie. Obecnie finalizowane są prace nad regulacją unijną dotyczącą AI (tzw. AI Act), która, wzorem RODO, wymagać będzie od przedsiębiorców dostosowania działalności do przewidzianych w niej licznych obowiązków. Firmy będą miały na to w założeniu dwa lata od dnia wejścia w życie AI Act, choć niektóre przepisy zaczną być stosowane już wcześniej. Nasz zespół będzie wspierać klientów w tym procesie – zarówno w okresie przygotowawczym, jak i po rozpoczęciu stosowania regulacji unijnej i odpowiednich regulacji krajowych – mówi dr Krzysztof Riedl.

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

dr Krzysztof Riedl
krzysztof.riedl@laszczuk.pl
tel. +48 22 351 00 67

 

Pobierz newsletter >>