Prof. ndzw. dr hab. Justyna Kurek-Sobieraj

Ustawa o obronie Ojczyzny. Komentarz – nowa książka pod współredakcją Justyny Kurek-Sobieraj

Polecamy Państwa uwadze Komentarz do Ustawy o obronie Ojczyzny, który ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa C.H.Beck. Książka przygotowana została pod współredakcją naszej kancelaryjnej koleżanki dr hab. Justyna Kurek-Sobieraj, prof. AszWoj, oraz prof. dr hab. Mirosława Karpiuka. Komentarz skierowany jest nie tylko do resortu obrony narodowej, ale również do przedsiębiorców, którzy chcą lub muszą aktywnie uczestniczyć w budowaniu krajowego systemu bezpieczeństwa.

W obliczu neoimperialnej polityki Rosji oraz trwającej od wielu miesięcy pełnoskalowej wojny w pobliżu wschodniej granicy Polski, kwestie obronne zyskują coraz większe znaczenie. Widmo konwencjonalnych działań wojennych w Europie nie jest już tylko scenariuszem gier wojennych, lecz realnym zagrożeniem. W tym kontekście Ustawa o obronie Ojczyzny staje się kluczowym dokumentem regulującym zarówno organizację sił zbrojnych, jak i zasady uczestnictwa obywateli i przedsiębiorców w działaniach obronnych.

Ustawa ta określana jest często mianem „konstytucji dla obronności”. Oprócz regulacji dotyczących organizacji sił zbrojnych zawiera także istotne przepisy dotyczące przedsiębiorców, takie jak zasady outsourcingu zadań obronnych, udziału w przygotowaniach obronnych czy świadczenia usług na rzecz Sił Zbrojnych RP. Precyzuje też obowiązki pracodawców związane z obronnością, takie jak mobilizacja pracowników, przydziały mobilizacyjne czy pełnienie służby w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz aktywnej rezerwie.