GAR Know-how Commercial Arbitration – Poland »
GAR, 06/2023
Od ponad 15 lat doradza i reprezentuje polskich i międzynarodowych klientów w sporach gospodarczych przed sądami powszechnymi, a także w krajowych i międzynarodowych sporach arbitrażowych, w szczególności w zakresie fuzji i przejęć, nieruchomości, kontraktów budowlanych, projektów inwestycyjnych, prawa spółek oraz umów handlowych.
Występowała jako pełnomocnik w licznych postępowaniach prowadzonych według regulaminów Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Sądu Arbitrażowego Lewiatan, ICC i UNCITRAL, a także w postępowaniach postarbitrażowych. Jej doświadczenie obejmuje również doradztwo i reprezentację klientów w arbitrażu inwestycyjnym.
Doradza klientom także w zakresie prawa budowlanego, projektów infrastrukturalnych, fuzji i przejęć, obrotu nieruchomościami, najmu nieruchomości komercyjnych.
Justyna Szpara jest arbitrem rekomendowanym przez największy w Polsce Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz przez Sąd Arbitrażowy Lewiatan. Pełniła funkcję arbitra lub arbitra przewodniczącego w kilkudziesięciu postępowaniach arbitrażowych prowadzonych na podstawie regulaminów stałych sądów arbitrażowych oraz w arbitrażach ad hoc.
Prowadzi wykłady dla aplikantów adwokackich z zakresu arbitrażu.
Jest autorką licznych publikacji z tematyki arbitrażu wydanych w Polsce i za granicą.
GAR Know-how Commercial Arbitration – Poland »
GAR, 06/2023Zawarcie klauzuli arbitrażowej przez odesłanie do innego dokumentu w kontekście uznawania i wykonywania wyroków arbitrażowych w międzynarodowym arbitrażu handlowym
(współautor: Aleksandra Orzeł-Jakubowska) [w:] M. Dumkiewicz, J. Szczotka, K. Kopaczyńska-Pieczniak (red.), Sto lat polskiego prawa handlowego. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Andrzejowi Kidybie. Rozdział II, Warszawa 2020Postępowania postarbitrażowe
[w:] A. Szumański (red.), System prawa handlowego. Tom 8. Arbitraż handlowy, C.H. Beck, Warszawa 2009Kilka uwag o wykonalności rozstrzygnięcia o kosztach postępowania arbitrażowego w przypadku braku właściwości sądu polubownego do rozstrzygnięcia sporu
[w:] Jelonek-Jarco Barbara, Kos Rafał, Zawadzka Julita (red.), Usus magister est optimus. Rozprawy prawnicze ofiarowane Profesorowi Andrzejowi Kubasowi. Warszawa 2016Regulamin Arbitrażowy Sądu Arbitrażowego przy KIG
Komentarz, M. Łaszczuk, A. Szumański (red.), C.H. Beck, Warszawa 2017 (§ 6, § 20-23, § 43-47)Justyna Szpara ekomendowana w rankingu Best Lawyers® in Poland wśród czołowych specjalistów w dziedzinie arbitrażu i mediacji oraz w dziedzinie sporów sądowych.
Justyna Szpara jest rekomendowana przez Legal 500 EMEA jako jeden z wiodących specjalistów w Polsce w dziedzinie rozwiązywania sporów, jako 'rewelacyjna', oraz w dziedzinie prawa karnego gospodarczego. Ponadto, Justyna znalazła się w elitarnej grupie "leading individuals" w dziedzinie rozwiązywania sporów.
Justyna Szpara jest rekomendowana w rankingu Chambers Europe w kategorii rozwiązywania sporów (Band 2) oraz wśród najlepszych arbitrów (Band 2).
Justyna Szpara jest rekomendowana w rankingu Chambers Global w kategorii rozwiązywania sporów (Band 2) oraz wśród najlepszych arbitrów (Band 2).
Justyna Szpara jest rekomendowana przez ranking Who’s Who: Legal w dziedzinie arbitrażu. Ranking umieszcza Justynę w prestiżowym gronie światowych liderów (Global Leaders).
Justyna Szpara oraz jej zespół są rekomendowani przez Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej jako eksperci w dziedzinie sporów międzynarodowych.